Listen "Ep 16- Food shopping in the cost of living crisis"
Episode Synopsis
Food shopping is changing. It is getting a lot more expensive and takes a lot longer if you want to get a good deal. Comparing prices has never been more difficult. Prices are often missing from the shelves and may not be reflected in the price charged at the till. You have to watch carefully. The price per unit can be difficult to find and may be quoted in kg for one detergent capsule and per capsule for a different size of the same brand. It is worth calculating the price. You can make big savings. Only this week I saved almost £2 by buying two small boxes of laundry capsules instead of one big box. Allow time to compare prices and be prepared to shop around. It is time that manufacturers and stores made it easier for us to work out the prices instead of trying to confuse us.If you've got a money saving idea you'd like Mrs Mean to get her teeth into, please send a message From Passion to Purpose"From Passion to Purpose" is a podcast that explores the world of nonprofit...Listen on: Apple Podcasts SpotifyPlease send ideas questions, tips and warnings about rip-offs to Mrs Mean through the contact page on her website: mrsmeanmoneyshow.co.uk or to [email protected] Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
More episodes of the podcast Mrs Mean Money Show
Ep - 112 - Avoiding scams
26/09/2025
Ep - 111 - Time to pay less tax
12/09/2025
Ep - 110 - Your Questions Answered
29/08/2025
Ep- 109 - Back to School Savings
15/08/2025
Ep- 108 - Cut Energy Costs
01/08/2025
Ep - 107 - Keep Track of Your Money
18/07/2025
Ep - 106 - Cut childcare costs
04/07/2025
Ep 105 - The price of loyalty
20/06/2025
Ep - 104 Your Questions Answered
06/06/2025
Ep - 103 - Cut Insurance Costs
23/05/2025
ZARZA We are Zarza, the prestigious firm behind major projects in information technology.